Mieszkanie w stanie deweloperskim – co to właściwie oznacza?

18.12.2012

Mieszkanie w stanie deweloperskim to nic innego, jak przeciwieństwo mieszkania wykończonego „pod klucz”. Jako, że to drugie oznacza lokum gotowe do zamieszkania, stan deweloperski to po prostu stan surowy. Czego jednak możemy się spodziewać po takim mieszkaniu? Co w nim zastaniemy, a czego na próżno w nim szukać?

Stan deweloperski to najbardziej podstawowa wersja mieszkania. Obejmuje całkowite wykończenie domu z zewnątrz oraz częściowe wykończenie wewnątrz. Mamy więc ściany (przygotowane do malowania lub pomalowane jednokrotnie na biało), sufity, okna, parapety wewnętrzne, drzwi, a także połączenia do instalacji i mediów (stan deweloperski obejmuje rozprowadzenie wszystkich instalacji, ale bez ich zakończenia odpowiednią armaturą sanitarną czy elektryczną).

Dom dla Każdego

Nie ma wątpliwości, że wybierając mieszkanie wykończone „pod klucz”, wiele oszczędzamy. Nie tylko wydatków, związanych z jego wykończeniem, ale także czasu i nerwów. Poszukiwanie materiałów wykończeniowych, układanie podłóg, położenie płytek, urządzanie kuchni i łazienki, malowanie ścian itp. są niezwykle czasochłonne i wymagają sporo poświęcenia, a nawet orientacji w branży.

Warto jednak wiedzieć, że istnieją także mieszkania w  stanie „pośrednim”. Wprawdzie nie są one wykończone „pod klucz”, ale mają pomalowane ściany, armaturę sanitarną.

Zanim więc zdecydujemy się na wybór mieszkania w określonym stanie, warto dowiedzieć się, co tak naprawdę rozumie pod tym pojęciem sam deweloper. Takie informacje znajdziemy w umowie. Jak się okazuje, różni deweloperzy pod owym terminem mogą rozumieć naprawdę różnorodne standardy wykończenia.

Zobacz również

Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego musimy mieć świadomość, że to nie ostatnia ważna decyzja, jaką przyjdzie nam podjąć. Przed nami ...
18.12.2012

Masz pytania?

Zadzwoń, napisz.

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 18:00

T: (12) 376-72-48
E: sprzedaz@taniemieszkania.pl


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x