O co pytać właściciela mieszkania przed wynajęciem lokum?

08.03.2013

Nadszedł czas na wynajem mieszkania. Wybraliśmy lokalizację, wiemy jakiego metrażu szukamy, umówiliśmy się na spotkanie z wynajmującym lokum. Trzeba jednak pamiętać, że znalezienie dobrego lokalu z uczciwym, odpowiedzialnym i pomocnym właścicielem, nie jest wcale łatwe. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by po kilku tygodniach nie szukać ponownie lokum do wynajęcia?

Podpisujemy umowę najmu!

Jeżeli po długich poszukiwaniach spodobało nam się jakieś mieszkanie, przed podpisaniem umowy z właścicielem warto dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości – kto rzeczywiście jest jego właścicielem, czy nie jest obciążone hipoteką lub innymi długami. Jak to sprawdzić? Poprośmy osobę, która chce wynająć nam lokum o akt własności lub aktualny odpis z księgi wieczystej nieruchomości, może być to również zaświadczenie ze spółdzielni, które potwierdzi własność lokalu. Jeśli właściciel nie ma lub nie chce pokazać nam tego typu dokumentów lepiej poszukać innego lokum!

Nie należy wynajmować mieszkania od osób, które sprzeciwiają się podpisaniu umowy najmu mieszkania. Umowa najmu zabezpiecza obie strony przed nieuczciwością najemcy i wynajmującego. Co powinna zawierać taka umowa?

 • dane stron umowy najmu;
 • określenie przedmiotu najmu;
 • wysokość czynszu najmu oraz dodatkowych opłat, które ponosić będzie najemca;
 • wysokość ewentualnej kaucji – jest to często spotykana praktyka, która służy zabezpieczeniu interesu wynajmującego, który chce mieć pewność, że jego lokator nie zrezygnuje z wynajmu, kaucja nie może przekroczyć dwóch czynszów miesięcznych;
 • czas trwania umowy (umowa na czas określony lub nieokreślony);
 • warunki wypowiedzenia umowy.

Przed wynajęciem lokalu warto spisać również protokół zdawczo-odbiorczy, w którym wyszczególnione jest wyposażenie mieszkania, stan techniczny urządzeń, dane dotyczące stanu liczników. Protokół jest podstawą do rozliczenia się po ustaniu okresu najmu.


Ważne pytania do właściciela mieszkania

Istnieją kwestie, które powinniśmy poruszyć z właścicielem mieszkania jeszcze przed podpisaniem umowy najmu. Wielu z nich jest bowiem przeciwnych paleniu w mieszkaniu, czy posiadaniu zwierząt. Warto więc wcześniej podpytać i ściśle ustalić warunki najmu.

Niektórzy właściciele nie mają nic przeciwko wprowadzeniu się wraz z kotem, psem, czy innym zwierzakiem. Zanim jednak podejmiecie decyzję o przeprowadzce, uprzedźcie właściciela o zwierzaku. Zdarzają się bowiem przeciwnicy tego typu lokatorów w swoim mieszkaniu. Osoby uzależnione od nikotyny powinny również zapytać, czy właściciel ma coś przeciwko paleniu w mieszkaniu. O paleniu można nie wspominać tylko w wypadku kiedy rzeczywiście pali się sporadycznie i raczej poza domem np. na balkonie.

Warto również wcześniej spytać o dostęp do piwnicy. Jeśli tak - będziecie mogli wynieść z mieszkania rzeczy, które są Wam niepotrzebne, a których właściciel nie zamierza się pozbywać.

Na co zwrócić uwagę oglądając mieszkanie?

Zanim zdecydujemy się wynająć mieszkanie, musimy je dokładnie obejrzeć. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • lokalizację – okolicę, atmosferę osiedla, bezpieczeństwo, dostępność połączeń komunikacyjnych, odległość od szkoły, przedszkola, sklepów itp.
 • klatkę schodową
 • stan mieszkania – szczególnie – czy występuje wilgoć, grzyb, ślady robactwa.
 • instalację wodną, gazową i elektryczną.
 • sprzęty i urządzenia – czy działają właściwie.
 • Okna -  czy lekko się otwierają, czy nie mają szpar.

Warto również wcześniej porozmawiać z sąsiadami.

Dylemat – kupić czy wynająć mieszkanie?

W ciągu ostatniego roku w największych aglomeracjach średnie koszty wynajmu wzrosły. Według danych najdroższym miastem dla najemców wciąż pozostaje Warszawa - za wynajem kawalerki trzeba miesięcznie zapłacić tu średnio ponad 1,5 tys. zł, a mieszkania dwupokojowego już ponad 2000 zł. We Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku koszty wynajmu są podobne: kawalerka to koszt około 1,2 tys. zł za miesiąc, lokum 2-pokojowe to  już dużo ponad 1,5 tys. zł.  Okazuje się więc, że na najem Polak przeznacza już ponad połowę zarobków.

Tymczasem może warto pomyśleć o kupnie nowego mieszkania? Ceny lokali spadają, oferta deweloperów jest coraz szersza, nikt nie musi już kupować przysłowiowej „dziury w ziemi” , a koszty związane z wynajmem pozostają wciąż na wysokim poziomie Może się również okazać, że niedługo będą one równe kosztom ponoszonym z tytułu spłaty kredytu!

Kupić czy wynająć mieszkanie – to przedmiot niekończących się dyskusji i domowych debat. Jednak jak  zawsze - wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, planów na przyszłość i stylu życia!

Zobacz również

Pierwsze oferty dopłat do kredytów hipotecznych na budowę i zakup domów lub mieszkań energooszczędnych mają pojawić się w okienkach bankowych już w po...
04.03.2013

Masz pytania?

Zadzwoń, napisz.

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 18:00

T: (12) 376-72-48
E: sprzedaz@taniemieszkania.pl


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x