Co na ścianę w kuchni pomiędzy blatem kuchennym a szafkami?

26.03.2013

Bez względu na to, czy decydujemy się na zamkniętą kuchnię czy aneks kuchenny, warto zadbać o to, by miejsce, w którym spędzamy tak wiele czasu było nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne. Jedną z kuchennych przestrzeni, które budzą najwięcej wątpliwości podczas aranżacji, jest ściana pomiędzy blatem kuchennym a wiszącymi szafkami.

Ściany w kuchni różnią się znacznie od pozostałych powierzchni w mieszkaniu, ponieważ są narażone na działanie pary wodnej, wody, tłuszczu i resztek potraw. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest zabezpieczenie fragmentu nad zlewozmywakiem i kuchenką płytkami ceramicznymi. Jest to podyktowane trwałością materiału oraz łatwością w utrzymaniu jego czystości. Obecnie może to być również rozwiązanie bardzo estetyczne z uwagi na niezliczoną ilość wzorów, odcieni, faktur, a także kształtów. Jeżeli chodzi o utrzymanie czystości, najlepiej sprawdzają się płytki glazurowane, pokryte grubszą warstwą szkliwa. Warto także zwrócić uwagę na fugę – ta kuchenna musi być mało wrażliwa na przebarwienia wywołane wilgocią, tłuszczem i różnego rodzaju zanieczyszczeniami (np. fuga epoksydowa).

Płytki w kuchni

Kolejnym pomysłem, stosowanym najczęściej w tych bardziej innowacyjnych aranżacjach, jest blacha metalowa - aluminiowa, ze stali nierdzewnej lub miedzi. To bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie w kwestii montażu – istnieje możliwość zamówienia blachy na wymiar bez konieczności tworzenia nieestetycznych połączeń czy podziałów. Blachy te są nierdzewne i odporne na odbarwienia. Warto jednak zauważyć, że wymagają więcej zabiegów pielęgnacyjnych ze względu na fakt, że na powierzchni blachy łatwiej powstają trudniejsze do usunięcia zabrudzenia.

Nad blatem kuchennym z powodzeniem sprawdzi się także szkło. Tak jak w przypadku płytek ceramicznych, obecnie możemy wybierać z niezliczonej ilości wzorów, odcieni, faktur, a także kształtów. Szkło metalizowane, barwione, piaskowe, matowe, półprzezroczyste itp. Najlepiej, by było hartowane, co uodporni je na uderzenia. Szkło wizualnie powiększa wnętrze, rozświetlając przestrzeń, a co więcej - można z nim komponować także inne, innowacyjne rozwiązania, jak np. podświetlenie tafli szkła diodami typu led.

Ścianę nad blatem kuchennym można także pokryć kamieniem naturalnym. Sprawdzi się w tym celu granit, marmur czy trawertyn. Materiały te są bardzo trwałe i solidne, łatwe w utrzymaniu (przykładowo granit nie wchłania tłuszczu), dobrze komponują się z drewnianymi blatami, stylowymi meblami, a także z powierzchniami nowoczesnymi.

Kolejnym materiałem, jaki możemy zastosować nad blatem kuchennym jest płyta laminowana - materiał, z którego wykonany jest korpus mebli, a nierzadko także fronty, uchwyty itp. Stanowi bardzo solidne zabezpieczenie ściany, a jednocześnie harmonizuje ją z meblami szczególnie, jeśli jest wykonana w tej samej kolorystyce.

Innym sposobem na estetyczne i praktyczne pokrycie ściany między blatem a szafkami jest zastosowanie drewna. Materiał ten jest równie uniwersalny co płytki i pasuje do każdej aranżacji kuchni, choć sprawdza się najbardziej w przypadku aneksów kuchennych. Co więcej, wpływa na wizualne ocieplenie wnętrza, szczególnie jeśli reszta wystroju jest raczej surowa. Jeśli chodzi o praktyczność zastosowanego materiału warto zauważyć, że w pomieszczeniach kuchennych nie wykorzystuje się zazwyczaj naturalnego, litego drewna, ale jego imitację, np. w postaci paneli, płyt bądź laminatów drewnopodobnych, zaś odporność materiału na wchłaniane wilgoci poprawia jego polakierowanie.

Cegły w kuchni

Innym, z pozoru nietypowym, a jednak równie praktycznym rozwiązaniem, jest zastosowanie winylowej tapety. Jest ona odporna na działanie wilgoci, może być więc bez przeszkód  czyszczona. Warto jednak zauważyć, że fragmenty bezpośrednio nad zlewem czy kuchenką dobrze jest czymś dodatkowo zabezpieczyć, np. szkłem półprzezroczystym.

Rzadziej spotykanym, ale równie dobrym pomysłem jest pomalowanie ściany nad blatem farbą lateksową lub akrylową – są zmywalne i wystarczająco odporne na wszelkie zabrudzenia. Wadą ich jest to, że nie zdają egzaminu w przypadku uderzeń (łatwo o zarysowania i pęknięcia).

Jak więc widać, niewielka powierzchnia pomiędzy blatem kuchennym a szafkami, daje naprawdę niemałe pole do popisu...

Zobacz również

Kiedy mamy już w rękach kopię protokokłu odbioru mieszkania, nadchodzi czas na podpisanie umowy sprzedaży, a tym samym ustanowienie odrębnej własności...
19.03.2013

Masz pytania?

Zadzwoń, napisz.

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 18:00

T: (12) 376-72-48
E: sprzedaz@taniemieszkania.pl


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x