Dopłaty do domów energooszczędnych

24.05.2013

NFOŚiGW proponuje dopłaty do kredytów hipotecznych na zakup bądź budowę nieruchomości, która spełnia określone standardy energooszczędności. Kredyty takie mogą się pojawić w ofercie banków dopiero latem. Tymczasem domy i mieszkania energooszczędne już powstają.

Dla kogo?

Pomoc proponowana przez NFOŚiGW polega na częściowej spłacie kapitału kredytu bankowego dla osób fizycznych na budowę energooszczędnego domu, a także na zakup domu lub mieszkania od dewelopera. Kryterium uzyskania dopłaty jest to, czy lokum odznacza się określonym standardem energetycznym. W przypadku domów jednorodzinnych wyróżnione zostały dwie kategorie energetyczne: domy pasywne o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania (EUco) na poziomie 15kWh/(m2rok) oraz domy energooszczędne o zapotrzebowaniu na energię na poziomie ? 40kWh/(m2rok).

By otrzymać dopłatę konieczne jest m.in. zaciągnięcie kredytu w banku, który podpisze umowę o współpracy z Funduszem oraz spełnienie przez projekt budynku minimalnych wymagań technicznych zdefiniowanych przez NFOŚiGW.

Ile?

Fundusz zarezerwował 300 mln zł na wypłaty dotacji do umów kredytu zawieranych w latach 2013-2018. Na lata 2013-2015 do rozdysponowania zaplanowano kwotę 100 mln zł. Umożliwi to realizację około 12 tys. domów jednorodzinnych oraz mieszkań. Wysokość dopłaty uzależniona jest od standardu energetycznego, jakim odznacza się dane lokum. W przypadku jednorodzinnych domów pasywnych dotacja wynosi 50 tys. zł brutto, w przypadku domów energooszczędnych - 30 tys. zł brutto. Nieco mniejsze dopłaty są przewidziane w przypadku mieszkań niskoenergochłonnych - analogicznie 16 oraz 11 tys. zł brutto.

Otrzymaną dopłatę trzeba uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT i zapłacić od niej podatek dochodowy.

Istnieją także dodatkowe wytyczne, dotyczące osób, które planują wykorzystać część powierzchni domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego do prowadzenia działalności gospodarczej (w tym do wynajmu). W takim przypadku wysokość dofinansowania zmniejsza się proporcjonalnie do udziału powierzchni, przeznaczonej docelowo na prowadzenie takiej działalności. Jeżeli ma być ona prowadzona na powierzchni przekraczającej 50% domu lub lokalu, wtedy lokum nie kwalifikuje się do dofinansowania.

Kiedy?

Pierwsze oferty dopłat do kredytów hipotecznych na budowę i zakup domów lub mieszkań energooszczędnych mają pojawić się w okienkach bankowych dopiero latem. Tymczasem deweloperzy już planują energooszczędne inwestycje. Pod koniec maja z budową pierwszego energooszczędnego osiedla chce ruszyć krakowski Wawel Service. Deweloper planuje budowę 90 energooszczędnych mieszkań przy ulicy Borkowskiej w Krakowie. Spółka nie ukrywa, że liczy na klientów, którzy kupując mieszkanie myślą niższych rachunkach w przyszłości, ale też gotowi są skorzystać z programu dopłat NFOŚiGW.

 

Zobacz również

Mieszkanie w mieście wcale nie oznacza, że piękno przyrody podziwiać musimy jedynie z okien. Oczywiście to, czy do naszego mieszkania przynależeć będz...
25.04.2013

Masz pytania?

Zadzwoń, napisz.

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 18:00

T: (12) 376-72-48
E: sprzedaz@taniemieszkania.pl


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x