Dom z działką w cenie mieszkania? To możliwe

17.09.2013

Mimo, że od jakiegoś czasu ceny mieszkań spadają, to w dużych miastach wciąż są wysokie. Dla wielu młodych rodzin - zbyt wysokie. Alternatywą może być … domek z ogródkiem pod miastem!

Według najnowszych danych Home Broker w Krakowie za metr mieszkania w maju br. zapłacić musieliśmy średnio 5,8 tys. zł (cena transakcyjna). Oznacza to, że trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 60 metrów mogło kosztować nas około 350 tys. zł. Dla wielu osób to zdecydowanie zbyt wiele. Zwłaszcza, że ostateczna cena zależy jeszcze od dzielnicy, standardu budynku i piętra, na którym zechcemy zamieszkać.

Mieszkań w dużo niższych cenach szukać można na obrzeżach miasta. Decyzja znalezienia swojego miejsca na ziemi poza ścisłym centrum nie zawsze ma podłoże ekonomiczne. Nie mniej ważnym motywem jest ucieczka z wielkiej metropolii: od zgiełku, ciągłego pośpiechu i zanieczyszczonego powietrza. W ten sposób można zapewnić sobie i swojej rodzinie większy komfort życia. A skoro i tak uciekamy za miasto, może zamiast mieszkania – taniej wyniesie nas budowa własnego domu z ogródkiem? Sprawdźmy…

Alternatywa dla bloku

Według danych portalu Budujemy Dom koszt materiałów potrzebnych do wybudowania domu w tzw. "systemie gospodarczym", o powierzchni około 100 m2 to obecnie 195 tys. zł. Musi nam go jednak ktoś jeszcze zbudować. Robocizna może wynieść w tym przypadku ok. 200 tys. Razem z materiałami daje nam to kwotę ok. 395 tys. zł. Pozostaje jeszcze kwestia działki…

Działkę budowlaną w okolicy Krakowa można kupić płacąc średnio 10.000 zł za ar (północna i zachodnia część Krakowa). Zdecydowanymi liderami cenowymi są gminy Zielonki i Zabierzów. Niewiele niższe ceny osiągają grunty budowlane w Michałowicach. Mimo wszystko dla osób z mniej zasobnym portfelem, takie oferty nadal mogą być nie do zaakceptowania…

Istnieje jednak rozwiązanie, dzięki któremu możemy jeszcze bardziej zmniejszyć koszty związane z spełnianiem marzeń o własnym domu z ogródkiem.

Dom z ogródkiem od 3 tys. za metr

W Michałowicach i Niepołomicach pod Krakowem deweloper Wawel Service buduje kameralne osiedla domów jednorodzinnych – samodzielnych lub w zabudowie bliźniaczej. Domy posiadają prostą i atrakcyjną formę o przejrzystym układzie funkcjonalnym. Każdy segment to od 102 do 200 m2 powierzchni użytkowej, własny ogródek, dwa tarasy oraz miejsce postojowe.

Zielone, kameralne osiedla „Dom dla Każdego” staną się niebawem nowym domem dla rodzin, które cenią nie tylko komfort posiadania własnego ogrodu w bezpośrednim sąsiedztwie natury, ale też bliskości Krakowa – mówi Piotr Kijanka, Dyrektor Działu Sprzedaży Wawel Service. - Ceny za metr kwadratowy domu wraz z działką zaczynają się już od 3.529 zł m2 brutto. Działki mają powierzchnię od 352.00 do 1242.00 m2. Stumetrowy domek z działką może wynieść już około 360 tys. zł brutto – dodaje.

Ale to nie wszystko, na czym możemy zaoszczędzić …

Energooszczędność, czyli może być jeszcze taniej

Istnieje rozwiązanie, dzięki któremu możemy jeszcze zmniejszyć nie tylko koszty budowy domu, ale również jego utrzymania. To budowa domu energooszczędnego. Poprzez zastosowane rozwiązania projektowe i techniczne mogą być eksploatowane przy mniejszym, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zużyciu energii przeznaczonej do ogrzewania. Oznacza to dużo niższe rachunki.

Budynki w obu inwestycjach zaprojektowane są w taki sposób, aby zachować ciągłość izolacji termicznej i wykluczyć mostki cieplne. Wyposażone są w rekuperatory oraz pompy ciepła, dzięki temu zużywają ok. 70% mniej energii niż domy budowane w technologii tradycyjnej. Do tego – nie czekamy długo na przeprowadzkę do naszego domu - materiały do budowy domów dostarczane są na plac budowy w postaci prefabrykowanych elementów, dzięki temu montaż poszczególnych części systemu jest szybki (od 4 do 6 tygodni).

Przy takim rozwiązaniu możemy liczyć dodatkowo na dofinansowanie ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W przypadku domu energooszczędnego może to być nawet 30 tys. zł – dodaje Piotr Kijanka z Wawel Service. Okaże się więc, że ponad stumetrowy domek z ogrodem w niedalekiej odległości od Krakowa wyniesie nas znacznie mniej niż sześćdziesięciometrowe mieszanie w mieście. Z tej perspektywy zamiana mieszkania w bloku na domek z ogródkiem, który dodatkowo oszczędza nasze pieniądze - staje szczególnie atrakcyjna!

Co Wy na to?

Zobacz również

Inwestor prywatny decydujący się na zakup domu lub mieszkania energooszczędnego od dewelopera może już dziś starać się o dopłatę do kredytu hipoteczne...
06.09.2013

Masz pytania?

Zadzwoń, napisz.

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 18:00

T: (12) 376-72-48
E: sprzedaz@taniemieszkania.pl


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x