Mieszkanie dla Młodych – limit dla Krakowa

24.10.2013

"Mieszkanie dla Młodych", zwane także MDM, to państwowy program dopłat do kredytów hipotecznych na pierwsze mieszkanie dla młodych małżeństw, osób samotnie wychowujących dzieci i singli. Znamy już limity cen nieruchomości kwalifikujących się do programu.

Projekt wprowadzający program "Mieszkanie dla Młodych" został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 14.05.2013 roku i trafił do Sejmu w dniu 27.05.2013 roku. Zgodnie z zaleceniami komisji, sejm odrzucił poprawki do ustawy o "Mieszkaniu dla Młodych", co oznacza, że z programu korzystać będzie można tylko na rynku pierwotnym. MdM ma zacząć obowiązywać od stycznia 2014 roku.

Rodzina – nadal na swoim

Program "Mieszkanie dla Młodych" przeznaczony jest dla osób nabywających swoje pierwsze mieszkanie. Dofinansowaniem objęte zostaną mieszkania z rynku pierwotnego - nowo wybudowane, np. przez spółdzielnie mieszkaniową czy dewelopera. Wsparcie będzie miało formę wkładu własnego do kredytu hipotecznego (przy czym kredyt musi być zaciągany w złotych, na przynajmniej 15 lat i stanowić co najmniej połowę ceny zakupu mieszkania). Nie skorzystają więc z niego osoby nabywające mieszkanie za gotówkę.

Beneficjenci otrzymają jednorazową dopłatę do kredytu (w wysokości 10 proc.), liczoną według wartości odtworzeniowej metra kwadratowego mieszkania, obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie. W przypadku posiadania co najmniej jednego dziecka jest to już 15% ceny nieruchomości. Na dodatkowe 5% mogą liczyć osoby, którym w przeciągu 5 lat od zakupu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko. Warunki te dotyczą również rodziców dzieci przysposabianych.

"Mieszkanie dla Młodych" będzie dostępne dla kupujących mieszkania o powierzchni do 75 mkw. (85 mkw. dla osób z co najmniej trójką dzieci) lub dom o powierzchni do 100 mkw (110 mkw dla rodziców z trójką dzieci) z rynku pierwotnego. Przy czym pomoc będzie liczona dla maksymalnie 50 mkw., co oznacza, że kupujący 50-metrowe mieszkanie otrzyma taką samą dopłatę jak nabywca większego lokalu.

Komu i ile?

Przepisy Ustawy w sposób szczegółowy określają beneficjentów programu „Mieszkanie dla Młodych”. Program z założenia ma być skierowany do młodych małżeństw, osób samotnie wychowujących dzieci oraz osób samotnych – singli. Według założeń programu będą mogły skorzystać osoby do 35 roku życia. W przypadku, gdy nabywcą jest małżeństwo powyższy warunek dotyczy młodszego małżonka.

Co więcej kupowane mieszkanie musi być pierwszym dla danej osoby i służyć jedynie celowi mieszkaniowemu. Nabytego mieszkania nie będzie można sprzedać szybciej niż po pięciu latach. Program nie obejmuje wsparcia finansowego dla osób chcących zakupić „stare” mieszkanie, tj. z rynku wtórnego lub budowę domu.

Wnioskując o dopłatę do kredytu hipotecznego można posiłkować się wsparciem rodziny. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 3 „jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca lokalu mieszkalnego, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, 1385 i 1529), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy lokalu mieszkalnego.”

Jakie mieszkania się kwalifikują?

W Krakowie do programu kwalifikuje się wyłącznie procent mieszkań. Limit cenowy w mieście wynosi 4894 zł, a średnia cena za mkw. jest od niego wyższa o prawie 1800 zł.  Korzystniejsze limity cen  obowiązywać będą w Łodzi (5031,00), Poznaniu (5604,50), Gdańsku (5718,35) i Warszawie (5864,65). Dla porównania niższe wskaźniki cen m2 obowiązywać będą np. we Wrocławiu (4774,00) i Katowicach (4695,35), a najniższy wśród miast limit w Rzeszowie (4105,20).

 

Będziecie się starali o dopłaty do kredytu w ramach MdM?

Zobacz również

Warto wiedzieć, że odpowiednie oświetlenie łazienki jest równie ważne jak wybór glazury czy armatury. Zobacz, na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę, z...
25.09.2013

Masz pytania?

Zadzwoń, napisz.

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 18:00

T: (12) 376-72-48
E: sprzedaz@taniemieszkania.pl


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x