„Zielone” rozwiązania w budownictwie wielorodzinnym – kolektory słoneczne

06.11.2013

Stosowanie odnawialnych źródeł energii jest wynikiem troski o środowisko naturalne, ale również rozwiązaniem, które przynosi duże korzyści ekonomiczne. Przykładem są kolektory słoneczne, które w sposób tani wytwarzają ciepło potrzebne do przygotowania ciepłej wody użytkowej – nie tylko dla mieszkańców domów jednorodzinnych!

Około jedna trzecia całego zapotrzebowania na energię przypada na ogrzewanie budynków, w tym znajdują się również koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań w budownictwie ekologicznym są kolektory słoneczne, które magazynują pobraną energię słoneczną, która następnie jest wykorzystywana do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu redukowane są koszty zapotrzebowania mieszkańców na ciepłą wodę – zimą do 60%, a latem prawie do zera.

Może to niektórych zdziwić, ale kolektory słoneczne pracują efektywnie przez cały rok – nawet zimą, podczas opadów, czy przy zachmurzonym niebie. Mimo przewagi chłodniejszych dni - Polska ma optymalne warunki do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Kolektory słoneczne spełniają swoje zadanie pod względem efektywności cieplnej, finansowej oraz ochrony klimatu praktycznie w każdych warunkach.

Kolektory słoneczne większości z nas kojarzą się z domami jednorodzinnymi – ale ich parametry techniczne doskonale sprawdzają się również w przypadku większych obiektów – szpitali, szkół czy budynków wielorodzinnych. W nowej inwestycji mieszkaniowej na krakowskich Czyżynach wykorzystana zostanie energia słoneczna do podgrzania wody. Dzięki kolektorom słonecznym mieszkania w inwestycji Wawel Service przy ul. Wężyka 10 będą tańsze w eksploatacji a koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej znacznie niższe. Budynek wielorodzinny zostanie wyposażony również w instalację c.o. zasilaną z kotłowni gazowej kondensacyjnej.

Dzięki kolektorom słonecznym, które planujemy zainstalować w inwestycji Wężyka 10 znacząco obniżą się koszty podgrzania wody użytkowej. Opłaty mieszkańców za ciepłą wodę spadną o połowę. To jedna z pierwszych tego typu inwestycji w mieście i Czyżynach – mówi Bogusław Maciaś, Prezes Wawel-Service.

Co myślicie o energooszczędnych rozwiązaniach w budownictwie wielorodzinnym?

Zobacz również

25 października 8 ekoliderów odebrało statuetki GreenEvo. Ministerstwo Środowiska nagrodziło statuetką energooszczędną technologię budowlaną M3 SYSTEM...
29.10.2013

Masz pytania?

Zadzwoń, napisz.

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 18:00

T: (12) 376-72-48
E: sprzedaz@taniemieszkania.pl


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x