Przeprowadzka: 5 zasad, o których musisz pamiętać!

18.11.2013

Zakup mieszkania lub domu to początek nowego życia, aby jednak przeprowadzka do wymarzonego lokum okazała się bezbolesna, musisz pamiętać o kilku istotnych sprawach. Podpowiadamy, jak szybko oswoić nowe mieszkanie.

Zmiana miejsca zamieszkania nie wydaje się być czynnością szczególnie skomplikowaną: po prostu przewieźć rzeczy z jednego miejsca na drugie. Trudno jednak usłyszeć podobne zdanie od tych, którzy przeprowadzkę mają za sobą. W porównaniu z obywatelami państw Europy Zachodniej czy USA przeprowadzamy się rzadko i dlatego brakuje nam doświadczenia w tych sprawach. Aby całe przedsięwzięcie przebiegło sprawnie należy odpowiednio się przygotować.

Oto kilka kroków.

1. Zaplanuj wszystko wcześniej

Wcześniej, czyli z co najmniej półtoramiesięcznym wyprzedzeniem. Pomyśl o rozwiązaniu umów z dostawcami mediów: prąd, gaz, telefon, Internet itd. Wniosek o rozwiązanie takich umów należy skierować odpowiednio wcześnie - 30 dni lub 1 pełny okres rozliczeniowy to najczęściej stosowane okresy wypowiedzenia. Jeśli wynajmujesz lokal - kilka tygodni przed jego opuszczeniem zadbaj o usunięcie wszystkich usterek „narosłych” z Twojej winy.

2.    Meldunek

Przeprowadzka wiąże się ze zmianą adresu. Należy zatem pamiętać o powiadomieniu wszystkich osób, instytucji i urzędów o nowych danych do korespondencji. Często jest to wymóg umów zawieranych z bankami i innymi instytucjami.

Obowiązek meldunkowy ma zniknąć w Polsce od 1 stycznia 2016 roku. Do tego czasu zobowiązani jesteśmy dopełnić tej formalności w urzędzie miasta lub gminy. Do wniosku meldunkowego dołączyć należy tytuł prawny do nieruchomości oraz informacje o przydzielonym adresie. W tym roku wydłużono terminy zgłoszenia meldunkowego z 4 do 30 dni i zniesienie sankcji karnych za niedopełnienie obowiązku meldunkowego.

3.    O własnych siłach czy z profesjonalną firmą?

Jeśli planujesz skorzystać z usług firm profesjonalnie zajmujących się przeprowadzkami, to już miesiąc wcześniej warto rozpocząć ich poszukiwania. Porównanie kilku przedsiębiorstw pozwoli wybrać Ci najkorzystniejszą ofertę cenową. Jeśli nie zamierzasz korzystać z usług profesjonalnych firm to i tak z pewnością w czasie przeprowadzki przyda ci się pomoc - rodzinę i znajomych należy organizować również z odpowiednim wyprzedzeniem.

Zorientuj się czy wszystkie meble, które planujesz zabrać „wejdą” przez drzwi, zmieszczą na zakrętach klatki schodowej. Lepiej mieć świadomość co trzeba rozmontować i przygotować odpowiednie do tego celu narzędzia.

Jeśli zajdzie potrzeba, wynajęta firma wyposaży Cię w pojemniki i wszelkie materiały służące zabezpieczeniu przenoszonych przedmiotów.Ddziałasz na własną rękę? Nieodzowne będzie zgromadzenie odpowiedniej ilości kartonów w różnych rozmiarach, folii, papieru gazetowego i taśmy klejącej. Nie musisz od razu ich kupować - używane kartony możesz dostać w pobliskim sklepie lub hurtowni. Warto popytać…

4.    Organizacja przestrzeni w nowym miejscu

Przed przeprowadzką sporządź plan mieszkania. Przemyśl, które meble i rzeczy chcesz ze sobą zabrać, gdzie postawisz je w nowym lokum. Możesz zastanowić się również nad wynajęciem firmy profesjonalnie zajmującej się sprzątaniem mieszkań. Niezależnie od tego czy kupiłeś mieszkanie „z drugiej ręki’ czy z rynku pierwotnego – gruntowne posprzątanie przyśpieszy proces przeprowadzki. Pakując kartony należy dokładnie opisywać ich zawartość, co zdecydowanie ułatwi późniejsze urządzenie się w nowym miejscu.

5.    Wymiana zamków

Gdy tylko otrzymasz klucze do nowego mieszkania, wymień zamki w drzwiach zewnętrznych. Spójrzmy prawdzie w oczy: nigdy do końca nie wiadomo, ile osób miało wcześniej dostęp do kluczy, które mają bronić twojego azylu. Pośrednik z biura nieruchomości, poprzedni właściciele, członkowie ich rodzin - to tylko kilka najbardziej prawdopodobnych przykładów. Wymiana zamków powinna być pierwszą czynnością w nowym domu.

Co jeszcze dodalibyście do tej listy?

Zobacz również

13 listopada Minister Środowiska wraz z Krajowym Przedstawicielem UN Global Compact zainaugurowali inicjatywę Caring for Climate. Podczas wydarzenia o...
14.11.2013

Masz pytania?

Zadzwoń, napisz.

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 18:00

T: (12) 376-72-48
E: sprzedaz@taniemieszkania.pl


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x