• Kraków (12) 376-72-48
 • Kraków (12) 376-72-48
 • Warszawa (22) 866-54-00
 • Katowice (12) 442-00-53
schowek (0)

Prysznic bez brodzika - wady i zalety

15.01.2014

Prysznic to doskonała alternatywa dla wanny – zajmuje niewiele miejsca w łazience i pozwala na bardziej ekologiczne, bo zużywające mniej wody, kąpiele. Możemy wybierać między brodzikami wykonanym z akrylu i stali a nowoczesnymi natryskami bez brodzika. Poznajmy wady i zalety drugiego rozwiązania!

Decyzję o natrysku bez brodzika najlepiej jest podjąć jeszcze na etapie planowania domu lub budowy mieszkania przez dewelopera. W łazience wyposażonej w takie rozwiązanie trzeba bowiem zostawić odpowiedniej wysokości zapas na wszystkie warstwy podłogi i spadek, aby po wykonaniu natrysku podłoga łazienki była na tym samym poziomie co podłoga innych pomieszczeń. Innym rozwiązaniem jest podwyższenie podłogi o ok. 10 cm – wtedy prysznic umiejscowiony jest wyżej niż reszta łazienki, na tzw. „schodku”.

Decydując się na prysznic bez brodzika możemy osiągnąć dowolny jego kształt. Nie ogranicza nas nic – oczywiście poza rozmiarami łazienki. Najprościej jest wykonać posadzkę prysznica z mozaiki. Płytki muszą być równe – bez wystających dekorów. Ponadto muszą być ułożone ze spadkiem. Jego początek powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od wewnętrznej konstrukcji kabiny. Bardzo ważna jest również hydroizolacja prysznica za pomocą folii w płynie, którą nakłada się na ściany i podłogę - przed ułożeniem płytek.

Decydując się na montaż prysznica bez brodzika trzeba zaplanować odpowiedni odpływ wody. Najczęściej umieszcza się go w podłodze, choć można spotkać odpływy przeznaczone do montażu w ścianie. Mamy modele liniowe oraz punktowe. Odpływy punktowe umieszcza się zazwyczaj w centralnym punkcie podłogi w kabinie prysznicowej. Odpływy liniowe są dłuższe niż punktowe, a więc ich płaszczyzna odbioru wody jest większa. Może je zamontować w dowolnym miejscu prysznica.

Zalety prysznica bez brodzika:

 • Estetyczny i minimalistyczny wygląd - optycznie powiększa łazienkę
 • Ułatwiona wychodzenie i wchodzenie pod prysznic dla dzieci i osób niepełnosprawnych
 • Niestandardowy wymiar prysznica – dla osób, którym zależy na dużej ilości miejsca podczas kąpieli na stojąco
 • Łatwość utrzymania w czystości

Wady prysznica bez brodzika:

 • Kabinę zazwyczaj trzeba dorabiać na zamówienie – co podnosi koszty remontu
 • Trzeba się wkuć w podłoże, aby zrobić odpowiednio głębokie miejsce na syfon i wykonać spadek na płytkach, co czasem jest niemożliwe.
 • Większe ryzyko przecieków, jeśli są źle wykonane izolacje przeciwwilgociowe.
 • Jeśli zrezygnujemy z drzwi prysznicowych lub stopnia - woda może wypływać na posadzkę w łazience

Rezygnacja z tradycyjnego brodzika i zastosowanie prysznica wykonanego z płytek jest rozwiązaniem nietypowym ale dla wielu praktycznym i funkcjonalnym.

Zdecydowaliście /zdecydowalibyście się na takie rozwiązanie?

Zobacz również

Pragniemy złożyć Wam serdeczne życzenia - zdrowych, spokojnych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!
20.12.2013
Napisz do nas, odpowiemy
x

Napisz do nas.

x