Mówimy NIE wysokim rachunkom za mieszkanie

15.04.2014

Lokatorzy mieszkań energooszczędnych obniżyli swoje rachunki za ogrzewanie o 30 %. A Ty, co zrobiłeś dzisiaj dla obniżki kosztów własnych? O budownictwie energooszczędnym i najnowszej kampanii reklamowej w klimacie PRL, rozmawiamy z Bogusławem Maciasiem, prezesem Wawel Service.

Na początku kwietnia w Krakowie pojawiły się billboardy przedstawiające kobietę rodem z PRL oraz hasło „Mówimy NIE wysokim rachunkom!”. Skąd ten pomysł?

Trudno przekonać nabywców do zmiany sposobu myślenia o energooszczędnym budownictwie używając w komunikacji tylko specjalistycznych terminów. Najłatwiej i najszybciej przekonać do tego, przedstawiając wymierne korzyści w zwracający uwagę i zrozumiały dla każdego sposób. Kupując mieszkanie z naszej oferty Klient przede wszystkim oszczędza pieniądze na zakupie i eksploatacji mieszkania. Kampania „Mówimy NIE wysokim rachunkom!” utrzymana jest w zabawnym klimacie nawiązującym do Polski z czasów PRL. To żartobliwe podejście do tematu ma na celu zwrócenie uwagi odbiorców na zbiór korzyści, jakie wynikają z zakupu energooszczędnego mieszkania z oferty Wawel Service.

Jaki procent oferty Wawel Service stanowią projekty energooszczędnych budynków mieszkalnych? Jakie korzyści wynikają z zakupu takiego mieszkania?

Już w tym momencie mamy zaprojektowanych ponad 200 energooszczędnych domów i mieszkań. Modelowymi przedsięwzięciami tego typu są wielorodzinny budynek mieszkalny Halszki 28A, wyposażona w kolektory słoneczne inwestycja Wężyka 10 na Czyżynach oraz kompleks mieszkaniowy Borkowska B1 i B2, który jako pierwszy w Polsce został pozytywnie oceniony i certyfikowany przez NFOŚiGW. Dzięki temu nabywcy mogą już teraz skorzystać z dopłaty do kredytu hipotecznego na zakup energooszczędnego mieszkania – w wysokości 11 tys. zł. Jednorazowa dopłata Funduszu nie wyczerpuje wszystkich profitów wynikających z zamieszkania w energooszczędnym budynku. Roczne zużycie energii w mieszkaniach przy Borkowskiej nie będzie przekraczać 40 kWh na 1 mkw, co w porównaniu do tradycyjnych parametrów oznacza oszczędności na rachunkach rzędu 30 proc.

Skąd te oszczędności?

Budynki zostaną wyposażone w m.in. wysokosprawną kotłownię gazową kondensacyjną. W odróżnieniu od tradycyjnego kotła, technologia kondensacji pozwala pozyskać dodatkowe ciepło z uwalnianych do atmosfery spalin, które jest ponownie wykorzystane do ogrzewania. Uwzględniając ten fakt, kocioł kondensacyjny będzie oszczędniejszy od tradycyjnego. Technologia ta cechuje się wysoką niezawodnością i bezpieczeństwem produkcji ciepła. Budynki zaprojektowane zostały w taki sposób, aby zachować ciągłość izolacji termicznej i wykluczyć mostki cieplne. Zainstalowany zostanie tu system rekuperacji, który pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku. Oznacza to nie tylko mniejsze koszty utrzymania mieszkania, ale także większy komfort - zimą zapewnia tzw. „odzysk ciepła” a latem „odzysk chłodu”, zabezpieczając mieszkanie przed szybkim przegrzewaniem. Taka filtracja powietrza uwalnia również mieszkańców od wszelkich alergenów, a sama wentylacja obniża stężenie CO2 w pomieszczeniach, dzięki temu można naprawdę poczuć - „świeże powietrze”.

O ile wyższe są koszty budowy tego typu mieszkań od realizowanych w tradycyjnej technologii?

Przyjmuje się, że na krajowym rynku dobrze zaprojektowany i wykonany budynek z użyciem energooszczędnych rozwiązań jest droższy o ok. 10 proc. w porównaniu z budownictwem tradycyjnym. Nie oznacza to jednak, że klient końcowy automatycznie ponosi większe koszty związane z zakupem energooszczędnego lokum od dewelopera. Połączenie energooszczędności, dobrego projektu i innowacyjnych technologii pozwala nam budować tanie i ciepłe domy, których cena nie przewyższa kosztów standardowych nieruchomości. Ceny za mieszkanie w inwestycji Borkowska B1 i B2 oraz Halszki 28A zaczynają się już od 4 890 zł za m2, a Wężyka 10 od 5 150 zł za m2.

Nabywcy przywiązani są do tradycyjnych rozwiązań. Czy nie boi się Pan, że mieszkania na tak innowacyjnych osiedlach nie znajdą kupców?

W związku z nowelizacją dyrektywy EPBD dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków rozwiązania energooszczędne w budownictwie niedługo okażą się koniecznością dla wszystkich deweloperów. Gdy planowaliśmy włączenie energooszczędnych inwestycji do oferty Wawel Service, przyświecał nam jeden cel – zbudować domy dla osób, którym zależy na niższych kosztach zakupu i eksploatacji, wysokim komforcie oraz ochronie środowiska. Budynki energooszczędne należą do domów z najwyższej półki pod względem jakości użytych materiałów i wykonania. Inwestujemy w edukację naszych Klientów i walczymy z mitem, że budownictwo energooszczędne jest dużo droższe. Oczywiście czasem trzeba więcej zapłacić na starcie, ale w dość krótkim czasie użytkowania, w prawidłowo poprowadzonym rachunku ekonomicznym, mieszkanie energooszczędne okazuje się dużo tańsze, nie wspominając już o komforcie i zdrowiu mieszkańców.

Zainteresowanie energooszczędnymi mieszkaniami jest duże. Wiele osób spoza Krakowa dopytuje nas, czy w najbliższym czasie planujemy budowę tego typu mieszkań w ich miastach. Wokół naszych energooszczędnych inwestycji również dużo się dzieje – braliśmy udział w projekcie "Buduj z energią", jesteśmy zapraszani na konferencje dotyczące budownictwa energooszczędnego na całym świecie, a nasze wielorodzinne budynki mieszkalne jako pierwsze w Polsce zostały zakwalifikowane do dopłat w ramach NFOŚiGW. Wierzymy, że inwestycja w innowacyjne technologie i wspieranie rozwiązań energooszczędnych to dobra decyzja. Budujemy z myślą o przyszłości i mówimy „nie” wysokim rachunkom.

Lokatorzy mieszkań energooszczędnych obniżyli swoje rachunki za ogrzewanie o 30 %. A Ty, co zrobiłeś dla domowego budżetu? Sprawdź ofertę energooszczędnych domów i mieszkań! Kliknij!

Zobacz również

W dniach 15 i 16 marca odbyły się Targi nowyadres.pl. Wawel Service zaprezentował odwiedzającym ofertę energooszczędnych inwestycji z dopłatami NFOŚiG...
18.03.2014

Masz pytania?

Zadzwoń, napisz.

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 18:00

T: (12) 376-72-48
E: sprzedaz@taniemieszkania.pl


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x