Dlaczego inwestycja w mieszkanie w Krakowie to dobry pomysł? Oto 5 powodów.

25.04.2017
Zastanawiasz się czy zakup mieszkania w Krakowie będzie opłacalną inwestycją? My wiemy, że tak! Przedstawiamy 5 argumentów, które pomogą Ci podjąć decyzję i podpowiadamy, jakie mieszkanie wybrać w poszukiwaniu szybkiego zysku.
 
 1. Kraków to ośrodek akademicki - każdego roku w stolicy Małopolski uczy się ponad 200 tys. studentów. Spora część z nich to przyjezdni, którzy szukają tu mieszkania na czas studiów. Ze znalezieniem najemców nie powinno być problemu - każdego lata krakowski rynek najmu dosłownie eksploduje, gdy żacy rozglądają się za kwaterą na rozpoczynający się jesienią rok akademicki.

  Nawet mimo ogromnego zainteresowania wynajem studentom trzeba będzie oczywiście odpowiednio zaplanować. Musisz zdecydować, czy chcesz wynajmować kilka pokoi w dużym mieszkaniu (łatwiej znajdziesz najemców, ale musisz liczyć się z koniecznością większego nadzoru i regularnych remontów), czy może raczej zaoferować żakom mniejsze mieszkanie - 2-pokojowe lub kawalerkę. Konieczna będzie również odpowiednia lokalizacja, najlepiej w centrum miasta lub okolicy uniwersyteckich kampusów - np. na Ruczaju (Uniwersytet Jagielloński), Prądniku Białym i Czerwonym (Akademia Wychowania Fizycznego), Czyżynach i Grzegórzkach (Uniwersytet Rolniczy) czy Olszy (Uniwersytet Ekonomiczny).

 2. Kraków przyciąga duże firmy - to drugi największy rynek biurowy w kraju, na którym swojego miejsca szukają duże nazwy, zarówno z Polski jak i zagranicy. Nowe biurowce w Krakowie wyrastają jak grzyby po deszczu, a wynajmujące je firmy również szukają mieszkań dla swoich pracowników - np. na kilkuletnie kontrakty czy roczne staże. Wśród setek ofert mogą trafić również na Twoją!

  Tacy najemcy szukają przede wszystkim lokali w przyzwoitym standardzie, za który są gotowi zapłacić nieco więcej. Możesz więc pomyśleć o inwestycji nie tylko w mały lokal, ale również większe, dobrze wyposażone mieszkanie, przygotowane na przyjęcie rodziny. Najlepiej szukać nieruchomości zlokalizowanych niedaleko krakowskich zagłębi biurowych lub dobrze z nimi skomunikowane, a po zakupie skorzystać z wsparcia pośrednika, który szybciej i skuteczniej znajdzie firmę, która będzie chciała wynająć mieszkanie dla swoich pracowników.
 
 1. Kraków tonie w turystach - a ci coraz częściej szukają noclegu nie tylko w hostelach i hotelach, ale również w prywatnych mieszkaniach (za pośrednictwem airbnb i podobnych serwisów). Śmiało możesz więc pomyśleć o inwestycji w mieszkanie przeznaczone na wynajem krótkoterminowy, który w Grodzie Kraka może przynieść szybki zwrot, lub zarabiać na noclegach, gdy studenci wrócą latem do domu.

  Turyści rozglądają się przede wszystkim za noclegami w ścisłym centrum lub jego najbliższych okolicach. Na przyjezdnych możesz “polować” również w dzielnicach dobrze skomunikowanych z największymi atrakcjami Krakowa. Pamiętaj jednak, że wynajmowanie mieszkania turystom to większy nakład obowiązków. Musisz nie tylko odpowiednio wyposażyć lokal, ale również dbać o jego utrzymanie, odświeżanie i remont.
 
 1. Kraków kusi obcokrajowców - to najbardziej znane polskie miasto na świecie, którego sława, historyczny urok i coraz lepsze warunki przyciągają nowych mieszkańców z różnych zakątków globu. Coraz więcej obcokrajowców przeprowadza się do Krakowa w poszukiwaniu pracy lub otwiera nowy rozdział dla siebie i swoich rodzin. To m.in. imigranci ze Wschodu, poszukujący lepszej jakości życia, wspomniani wcześniej pracownicy firm outsourcingowych, którzy po odbyciu kontraktu decydują się na zamieszkanie tu na stałe, oraz nieco starsze osoby, gotowe na spędzenie kilku lat w nowym, pięknym miejscu.

  Planując inwestycję w mieszkanie w Krakowie, zastanów się, jakiego najemcę chcesz znaleźć. Ci, którzy szukają szansy na rozwój kariery najpewniej będą szukać kawalerki lub mieszkania 2-pokojowego w dobrze skomunikowanej okolicy. Rodziny z dziećmi będą chciały zamieszkać na bezpiecznych osiedlach niedaleko dobrych szkół, a turyści-emeryci - w cichych, spokojnych i zielonych dzielnicach blisko centrum.

 2. Kraków to stabilny rynek najmu - choć średnia rentowność to stosunkowo niewielkie 4,35% netto, Kraków wciąż jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Polsce pod względem inwestycji w mieszkanie. Czynsze są stabilne, a przy dobrze zaplanowanej inwestycji łatwo tu znaleźć najemcę niemal na każde mieszkanie. Ludzie najzwyczajniej chcą tu mieszkać i nic nie zapowiada, by w najbliższych latach miało się to zmienić.
 
Autorem posta gościnnego jest Katarzyna Lasocka, analityczka rynku nieruchomości, na co dzień współtworząca blog o nieruchomościach Morizon.

Zobacz również

Masz pytania?

Zadzwoń, napisz.

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 18:00

T: (12) 376-72-48
E: sprzedaz@taniemieszkania.pl


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x